Twój e-PIT czyli zmiany w zeznaniach podatkowych za 2018 rok

15. lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło usługę Twój e-PIT ułatwiającą złożenie zeznania podatkowego.

www.podatki.gov.pl – pod tym adresem znajdziesz wstępnie przygotowany PIT za rok ubiegły. Na dzień dzisiejszy usługa e-PIT jest dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie również PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
Zmiana w stosunku do aktualnych systemów wypełniania deklaracji rocznej polega na tym, że Twój e-PIT zostanie wypełniony przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania Internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Aby się zalogować, należy przygotować następujące dane:

1. PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
2. Kwotę przychodu, którą wskazałeś w PIT za rok 2017
3. Jedną z kwot przychodu za 2018 rok, którą znajdziesz w jednej z informacji od płatników (np. Twojego pracodawcy), np. PIT-11
lub – jeśli masz profil zaufany – przygotuj dane logowania do niego.

Podatnik, który wybiera usługę Twój e-PIT jako sposób na rozliczenie za 2018 r. i nie chce skorzystać z ulg czy odliczeń innych poza wskazaną w usłudze ulgą na dzieci ani dokonać innych zmian nie musi się logować i akceptować zeznania. Wówczas 30 kwietnia takie automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Podatnik zostanie o tym powiadomiony przez urząd skarbowy.