Jak nazwać firmę

Nazwa firmy jest pierwszym skojarzeniem, które mamy gdy myślimy na przykład o zakupie czegoś. Dla małej firmy dobra nazwa może oznaczać sukces, a niewłaściwie dobrana utrudnia prowadzenie biznesu, a niekiedy nawet prowadzi do zapomnienia i porażki.

Niektórzy eksperci uważają, że najlepsza nazwa to słowo abstrakcyjne, na bazie którego zbudujemy wizerunek firmy np. „Orange” dla telefonii komórkowej. Inni twierdzą, że nazwa powinna nieść ze sobą informację dla klienta, który od pierwszej chwili będzie wiedział czym się zajmujemy, jak „Parasole” – nazwa firmy zajmującej się produkcja parasoli. Są firmy, których nazwa pochodzi od cząstek słów, z których stworzono nowe np. „Rem-Bud” – firma remontowo – budowlana. Gro firm przyjmuje za nazwę nazwisko założyciela jak „Heinz” czy „Roleski” – producenci ketchupów.

W rzeczywistości, każda nazwa może być dobra jeżeli jest wsparta właściwą strategią marketingową.

Co powinniśmy więc wziąć pod uwagę przy wyborze nazwy naszego biznesu.

Gdy radzimy się eksperta

Najprościej przy wyborze nazwy firmy skorzystać z usług agencji. Specjaliści przygotują kilka propozycji, sprawdzą możliwości rejestracji domeny www, zbadają kwestie rejestracji znaku w urzędzie patentowym. Ponadto możesz oczekiwać przygotowania znaku graficznego.

Minusem tego rozwiązania jest oczywiście koszt. Za profesjonalne rozpoczęcie działalności możemy zapłacić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy to dużo czy mało zależy od skali biznesu, który będziemy prowadzić. Za znany wszystkim znaczek firma Nike zapłaciła 20 dolarów. Dziś firma Nike wyceniana jest w miliardach dolarów.

Co w nazwie?

Zacznij decydując co chcesz nazwą komunikować. Wybierz kilka kluczowych elementów swojej działalności, czym chcesz się wyróżnić i na co zwrócić uwagę klientów.

Im dokładniejszy komunikat o profilu swojej działalności zawrzesz w nazwie, tym mniej wysiłku będziesz musiał włożyć w przedstawienie swojej firmy.

Znawcy tematu twierdzą, że przedsiębiorcy powinni używać prawdziwych, funkcjonujących w języku słów, zamiast tworzyć neologizmy, gdyż ludzie wolą i lepiej zapamiętują słowa, które znają i kojarzą.

Z drugiej strony, nazwy dokładnie wskazujące zakres działalności mogą okazać się pułapką. Najczęściej gdy zawrzemy obszar obsługiwanego przez nas rynku. Firma „Krakowski serwis komputerowy” – ogranicza się do rynku krakowskiego. Co będzie gdy właściciel zechce otworzyć oddział w Katowicach? Czy przekona klientów do krakowskiej nazwy? Ponadto gdyby poza komputerami, chcieli serwisować drukarki? Potencjalny klient może stwierdzić, że w komputerach pewnie są dobrzy, ale na drukarkach się nie znają.

Jak nazwać więc firmę, aby z jednej strony przekazać rdzeń naszej działalności, a z drugiej nie wpaść w pułapkę, która będzie ograniczała nasz rozwój?

Gdy wybierasz nazwę dla swojego biznesu weź pod uwagę kilka rad:

– wybierz nazwę, która przemawia nie tylko do ciebie, ale także do potencjalnych klientów, których chcesz nią zainteresować,

– dobieraj słowa znane i przyjemnie się kojarzące,

– nie używaj nazw długich i mylących,

– nie używaj skrótów ani zagadek, które tylko ty rozumiesz,

– bądź kreatywny.

Przetestuj nazwę

Po zawężeniu wyboru do czterech lub pięciu nazw, możesz przystąpić do sprawdzenia czy nazwa nie został już zastrzeżona przez inną firmę. Gdy zaczniesz używać nazwy zastrzeżonej przez kogoś innego, możesz mieć problemy. Właściciel znaku towarowego może zażądać od ciebie zaprzestania naruszania jego praw do znaku. Wówczas będziesz musiał zmienić nazwę i zacząć budowanie wizerunku firmy od początku.

 

Na stronie Urzędu Patentowego RP możesz zarówno sprawdzić czy wymyślona przez ciebie nazwa jest zastrzeżona oraz dowiedzieć się jak zgłosić swój znak. Możesz to zrobić osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, w przypadku Urzędu Patentowego może to być wyłącznie rzecznik patentowy.

 

W dzisiejszych czasach równie istotne jest zarezerwowanie domeny internetowej, tak abyśmy tworząc witrynę www naszej firmy kierowali użytkowników na stronę naszej firmy, a nie konkurencji. Dostępność domeny sprawdzisz na stronach dostawców usług marketingowych. Większość z nich ma wyszukiwarkę wolnych domen.

Ostateczna decyzja

Gdy juz wiesz, że masz możliwość zarejestrowania znaku towarowego – choć oczywiście nie musisz tego robić i większość małych firm tego nie robi, oraz dostępna jest wybrana domena, dokonaj ostatecznej weryfikacji pod kątem pierwotnych kryteriów wyboru.

Nazwy, które spełniają kryteria ponownie przetestuj pod kątem dopasowania nazwy do profilu działalności.

Duże firmy testują nazwę na panelu testowym konsumentów. Jeżeli nie masz dostępu do szerszego grona odbiorców, wykorzystaj znajomych, a ostatecznie zdaj się na intuicję.

Nazwa firmy będzie tobą tak długo jak będziesz prowadził swój biznes, buduj więc jej wizerunek od pierwszego dnia.