6 rad jak sprawnie pracować w domu

Freelanserzy, księgowi, pisarze, tłumacze, … coraz więcej osób pracuje w domu. Po kilku latach pracy w biurze, banku czy restauracji czyli w miejscu gdzie musimy być na określoną godzinę, wyspani, uczesani i uśmiechnięci, nie każdy odnajduje się pracując w domu.

 

Stojąc z boku ktoś powie, że masz fajnie bo nie musisz chodzić do pracy, ale z twojej perspektywy może wyglądać to tak, że jesteś w pracy 24 godziny na dobę, zaniedbany i coraz bardziej „nieogarnięty”.

Nie musi tak być. Usiądź i pomyśl jak powinien wyglądać twój dzień. Przeczytaj kilka naszych rad.

  1. Wydziel miejsce do pracy

Gdy zaczynasz pracę w domu przeznacz jeden pokój, w którym będziesz pracować. Może być tylko biurko stojące z boku, ale jest to miejsce twojej pracy. Najlepiej aby nie było w tym samym pomieszczeniu telewizora, łóżka i innych odciągających uwagę elementów. Powinno to być miejsce, od którego odejdziesz, gdy skończysz pracę.

W ustalony sposób popracuj tydzień, gdy coś przeszkadza zmień to od razu, inaczej będzie zawsze cię rozpraszać a praca stanie się mniej wydajna.

  1. Oddziel pracę od domu

Ustal z domownikami, że czas od .. do.. to godziny twojej pracy. W tym czasie nie robisz zakupów, prania, gotowania. Dziecko też może pobyć trochę na świetlicy.

  1. Przedmioty do pracy pozostaw na miejscu

Nie roznoś po domu segregatorów, komputera, notatek nie wieszaj na lodówce. To są służbowe rzeczy i trzymaj je na miejscu pracy.

  1. Ubierz się jakbyś wychodził do pracy

Przesiadywanie na fotelu w szlafroku pozostaw na sobotę i niedzielę. W tygodniu ubierz się i przygotuj do pracy tak jakbyś wychodził do biura. Nigdy nie wiesz czy za drzwiami nie stoi klient z dokumentami. Poza tym sami dla siebie lepiej się czujemy gdy jesteśmy zadbani, niż gdy na co dzień chodzimy w wyciągniętych na kolanach spodniach.

  1. Bądź zorganizowany

Wyznacz sobie plan i żelazną ręką pilnuj terminów. Nie folguj sobie i nie przesuwaj bez naprawdę ważnego powodu. Trzymanie się wyznaczonej ścieżki ułatwi osiągnięcie sukcesu i przyniesie zadowolenie. A o to przecież chodzi.

  1. Pozostawaj w kontakcie ze swoimi kontrahentami

Nie zamykaj się w swojej „pustelni”. Gdy pracujesz poza zasięgiem swoich zleceniodawców utrzymuj relacje z nimi na najwyższym poziomie. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji telefony, e-mail czy niekiedy zintegrowane systemy. Wystarczy skorzystać 🙂

 

Powodzenia!